Новий порядок призначення житлових субсидій – що змінилося
22 Травня 2018 • 07:44
Кіл-сть переглядів: 377
Міністерство соціальної політики України ініціювало більш справедливий підхід до призначення субсидій. Новий порядок діє з 1 травня 2018 року.
Зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1022», яка набирає чинності з 01 травня 2018 року.
Зазначеною постановою, зокрема, змінюється Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Це рішення було прийнято з метою підготовки до монетизації субсидій, яка передбачає отримання допомоги в грошовій формі і планується до впровадження протягом наступного опалювального сезону. Таким чином монетизація стане додатковим стимулом для енергоефективності.
Однак перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою – державну допомогу будуть отримувати ті, хто дійсно її потребує.
Нова програма житлових субсидій, є перш за все соціально справедливою та більш адресною.
Що змінилося в порядку призначення житлових субсидій та на що необхідно звертати увагу?
НА ВЕЛИЧЕЗНІ БУДИНКИ І КВАРТИРИ СУБСИДІЯ НЕ РОЗПОВСЮДЖУВАТИМЕТЬСЯ
Субсидія не призначається, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку – 200 кв. метрів (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування). Власники такої житлової площі будуть оплачувати послуги у повному обсязі.
НА НАСТУПНИЙ ПЕРІОД СУБСИДІЯ ПРИЗНАЧАЄТЬСЯ ЛИШЕ НА ПІДСТАВІ НОВИХ ЗАЯВИ ТА ДЕКЛАРАЦІЇ ВИЗНАЧЕНИМ КАТЕГОРІЯМ ОСІБ:
– особам, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому — четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій (за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії);
– внутрішньо переміщеним особам;
– особам, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства (при визначенні осіб, які належать до членів сім’ї, слід керуватися нормами статті 3 Сімейного кодексу України);
– особам, які є орендарями житлових приміщень (будинків);
– особам, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають. Необхідно декларувати доходи всіх членів сім’ї (чоловіка, дружини та неповнолітніх дітей), навіть тих, які зареєстровані за іншими адресами.
СУБСИДІЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ
Субсидію внутрішньо переміщеним особам можна буде оформити без договору оренди житла. Достатньо буде подати в управління соціального захисту населення лише Заяву і Декларацію, у якій зазначається склад домогосподарства з урахуванням внутрішньо-переміщених осіб. І на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов буде призначено житлову субсидію.
ПРИЙМАННЯ ДОКУМЕНТІВ В ОТГ
Об’єднаним територіальним громадам надано право приймати від громадян документи для оформлення субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Це аналогічно тому, як зараз відбувається у сільських і селищних радах.
ПРЕДМЕТИ РОЗКОШІ ТА ЗДАЧА КВАРТИРИ В ОРЕНДУ
Якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років з дати випуску, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть.
Крім того, у Декларації про доходи, з’явиться нова графа «інші доходи», де свідомі громадяни своєї держави, зможуть декларувати кошти, отримані, зокрема, від здачі в оренду квартири.
ЗМІНИ ДЛЯ БЕЗРОБІТНИХ, ЯКІ НЕ СТОЯТЬ НА ОБЛІКУ В ЦЕНТРІ ЗАЙНЯТОСТІ
Якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, в розрахунок сукупного доходу такого домогосподарства включається середньомісячний дохід таких осіб у розмірі:
– половини одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — у разі, коли такі особи протягом цього періоду перебували на строковій військовій службі;
– одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — у разі, коли такі особи протягом цього періоду навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
– одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — в окремих випадках за рішенням комісії у разі, коли такі особи перебувають у складних життєвих обставинах;
-фактично отриманих такими особами доходів — у разі, коли такі особи протягом цього періоду отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по огляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;
– фактично отриманих такими особами доходів — у разі, коли такі доходи протягом цього періоду отримувала особа, яка станом на кінець такого періоду не досягла 18-річного віку.
ПІДТРИМКА МАЛОГО ФЕРМЕРСТВА
Доходи від реалізації молока, враховуються у розмірі 30 % нарахованих сум. Відповідна норма застосовується за умови подання заявником документів, що підтверджують суму доходу від реалізації молока.
ЗЕКОНОМЛЕНА СУБСИДІЯ
Як і в минулому році, під монетизацію підпадають зекономлених домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу.
Субсидіантам, які вели енергоефективне домогосподарство, для отримання коштів необхідно буде до 1 вересня подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата грошової винагороди за енергоефективність.
Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо вони використовуються для опалення.
Відкриття рахунку в банку, як і вибір самої уповноваженої банківської установи, через які проводяться виплати соціальних допомог та пенсій, або у відділеннях Укрпошти має здійснюватися субсидіантом самостійно. На момент подачі заяви рахунок в банку повинен бути уже відкритим. При цьому у містах виплати здійснюватимуть виключно через банківські установи, а в сільській місцевості – через банки або пошту за вибором отримувача.