Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

#CпротивТриває: 10 років спротиву. Історія кримських татар Рустема Сейтмеметова, а також Османа та Сейтумера Сейтумерових

13 Грудня 2024 • 12:16

Кіл-сть переглядів: 127

Сьогодні розповідаємо історію кримських татар Рустема Сейтмеметова, а також Османа та Сейтумера Сейтумерових, незаконно засуджених окупантами до 13, 14 та 17 років колонії суворого режиму.

 

Життя до затримання

 

Рустем Абдураманович Сейтмеметов народився 28 березня 1973 року в селі Чархін, Самаркандська область, Узбекистан. Його племінники, Сейтумер Шукрієвич та Осман Шукрієвич Сейтумерови, народилися 28 червня 1988 року в тому ж селі та 4 червня 1992 року в Бахчисараї відповідно, вже після повернення їхньої родини до Криму у 1989 році.

 

Закінчивши педагогічний інститут, Рустем працював два роки в школі, після чого поїхав на заробітки до Португалії, де виготовляв керамічні раковини. Осман вступив до Кримського інженерно-педагогічного університету на спеціальність “Експлуатація та ремонт міського транспорту”, а Сейтумер – до Таврійського національного університету, обравши історичний факультет.

 

Що вигадали окупанти

 

11 березня 2020 року силовики окупаційної адміністрації в рамках систематичної політики репресій провели чергові незаконні обшуки в будинках кримських татар у Бахчисараї, під час яких було затримано п’ятьох осіб, — Рустема Сейтмеметова, а також двох його племінників — Османа і Сейтумера Сейтумерових та Амета Сулейманова.

 

29 жовтня 2021 року суд російського ростова-на-дону виніс незаконний вирок, засудивши Рустема до 13 років колонії суворого режиму, з яких 3,6 роки має провести у в’язниці, Османа — до 14 років, а Сейтумера — до 17 років.

 

Того ж дня в Сімферополі окупанти затримали понад 30 кримськотатарських активістів, які зібралися під будівлею “суду” з метою підтримки ув’язнених.

 

Чому Рустема Сейтмеметова та Османа й Сейтумера Сейтумерових затримали насправді

 

Як і багато інших кримських татар, Рустем Сейтмеметов та Осман й Сейтумер Сейтумерови стали жертвами репресій з боку окупаційної адміністрації через свою етнічну та релігійну приналежність й громадську діяльність. Їхнє затримання є частиною широкомасштабної кампанії, спрямованої на придушення будь-яких проявів опору та солідарності серед кримськотатарського народу. Як і багатьох іншим політв’язнів, вони були заарештовані за сфабрикованими звинуваченнями у “тероризмі” та “екстремізмі”.

 

Рустем, Осман і Сейтумер активно підтримували своїх земляків, які зазнали політичних переслідувань. Вони відвідували судові засідання в Криму та російському ростові-на-дону, допомагали родинам політв’язнів, організовували передачі й брали участь у громадських ініціативах. Їхня діяльність, включно з організацією дитячих свят та культурних заходів, стала важливим чинником збереження ідентичності кримських татар.

 

Де зараз Рустем Сейтмеметов, Осман та Сейтумер Сейтумерови

 

9 лютого апеляційний суд міста власиха московської області, рф, відмовив політв’язням у скасуванні вироку.

 

21 квітня 2023 року Рустема Сейтмеметова незаконно перемістили з СІЗО в новочеркаську ростовської області до тюрми № 1 в місті димитровґрад ульяновської області, рф. Там він перебував до липня 2024 року, після чого його знову перемістили, цього разу до колонії в Салаваті, Башкортостан, що розташована на понад 2000 км від Криму.

 

За час перебування в неволі стан його здоров’я суттєво погіршився. Ще в СІЗО він втратив 15 кг ваги. У Рустема погіршився зір, спостерігаються постійні перепади артеріального тиску, а через спеку набрякають ноги, що змушує його постійно приймати ліки. Він також страждає на гіпотермію та має серйозні проблеми з хребтом, які у в’язниці лише посилилися. Щоб хоч трохи зігрітися, він змушений виконувати фізичні вправи у камері.

 

У грудні 2023 року у Рустема виявили катаракту обох очей, а у травні 2024 року він переніс інфаркт. 7 жовтня 2024 року він повідомив, що його перевозять на лікування, проте відто з ним немає жодного зв’язку.

 

“Стан здоров’я був поганий, турбував тиск і біль у серці. З 7 жовтня до сьогодні я не знаю — до якої саме лікарні його вивезли і з яким діагнозом. Зробили запит до колонії та чекаємо офіційної відповіді”, — повідомила дружина Рустема Сейтмеметова Зера.
Його племінників, братів Османа та Сейтумера Сейтумерових, які під час судових засідань також перебували у новочеркаську, у 2023 році перемістили до в’язниці у володимирі.

 

“Перевозили їх у столипінських вагонах. З початку етапу не було жодної інформації про те, де вони знаходяться”, — розповіла дружина Сейтумера Сейтумерова Пакізе.

 

Під час перебування у незаконному ув’язненні у Сейтумера Сейтумерова значно погіршився стан зубів, а також через вологість у камері з’явився постійний кашель.

 

У його брата, Османа Сейтумерова, загострилися хронічні захворювання — гастрит і виразкова хвороба, а також наслідки травм голови, отриманих у юності під час ДТП. Він утримується в камері розміром близько 5 на 4 метри разом із п’ятьма іншими ув’язненими, без доступу до гарячої води. В умовах постійної вологості у камері його стан здоров’я лише погіршується, викликаючи хронічний кашель. Шість днів на тиждень Осман змушений працювати у цеху, що посилює фізичне навантаження на організм. Нещодавно йому знадобилася термінова медична допомога через різке загострення гастриту.

 

Версія для друку