Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Онкологічні захворювання займають друге місце після серцево-судинних хвороб

17 Лютого 2025 • 12:10

Кіл-сть переглядів: 109

Онкологія знаходиться на другому місці серед усіх захворювань після серцево-судинних хвороб. Також посідає друге місце й серед причин смертності населення, поступаючись лише тим же хворобам серцево-судинної системи. Про це розповів директор Житомирського обласного онкодиспансеру Ігор Сабадаш.

 

За його словами, наразі в області є тенденція до зростання виявлення нових випадків раку у порівнянні з попередніми роками. У 2024 році було діагностовано 4072 нових випадків злоякісних новоутворень, у 2023 році – 2009 випадків, тоді як у 2021 та 2022 роках – 3494 та 3413 відповідно.

«До короновірусного періоду спостерігались такі ж показники, як й минулого року. Але в період пандемії вперше виявлених випадків раку зменшилось майже на 20%. Така ж ситуація була й у перший рік війни. Люди менше звертались – при короновірусі уникали різних зайвих контактів, а в перший рік війни – зрозуміло чому. Наразі тенденція відновилась, і люди почали частіше відвідувати лікарів, тому більше виявляють онкопатологій», – відмітив керівник закладу.

Водночас, лікар зазначив, що в останні роки спостерігається зменшення смертності від онкопатологій. Це саме результат вчасного звернення пацієнтів до медичних закладів, а також підвищення рівня обстеження та лікування. Завдяки цьому рак виявляють на початкових стадіях, коли його можна вчасно пролікувати. Відсоток виживання при 1-2 стадіях більше 10 років становить майже 90%. Відповідно є позитивна тенденція й до зменшення виявлення раку на занедбаній IV стадії.

 

Ігор Сабадаш підкреслив, що до загально відомих причин виникнення раку додались й інші фактори, що пов’язані з війною.

«Рак – це атипові клітини, які можуть виникнути в будь-якому органі під впливом різних факторів. Зокрема, це паління, надмірне вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя, надмірне перебування на сонці тощо. Також є генетичний фактор, тобто може передатись у спадок від родичів. На жаль, значний вплив на виникнення онкопатологій може мати війна та її наслідки. Під час війни люди перебувають у хронічному стресі, що послаблює імунну систему, роблячи її менш ефективною у виявленні та знищенні ракових клітин та інших захворювань. Війна негативно впливає й на навколишнє середовище, що своєю чергою знижує якість здоров’я та життя. Під час вибухів, пожеж чи навіть розборів завалів можуть виділятися шкідливі для людини речовини. За попередніми прогнозами, цей фактор може призвести до зростання онкологічних захворювань, особливо в тих регіонах, де йдуть інтенсивні бойові дії. Це питання наразі ретельно досліджується», – розповів лікар.

Директор онкодиспансеру вкотре нагадав, що в Україні діють скринінгові програми, які рекомендовано проходити в певні періоди життя. Зокрема, для ранньої діагностики виявлення раку є низка безкоштовних обстежень. Це – мамографія, цистоскопія, гістероскопія, бронхоскопія, колоноскопія та гастроскопія. Їх можна пройти в медичних закладах загального профілю, вони майже всі забезпечені відповідним обладнанням.

 

Слідкуйте за своїм здоров’ям тому, що тільки від вас буде залежати якість вашого життя. Профілактика раку – це комплексний процес, тому не бійтеся обговорювати будь-які зміни у своєму організмі з профільними лікарями.

Версія для друку