Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

МОН запрошує приєднуватись до обговорення “розвантажених” програм для початкової школи

05 Липня 2016 • 06:57

Кіл-сть переглядів: 606

На сайті  Ed-Era.com вже можна подивитися та прокоментувати нові “розвантажені” програми для початкової школи. Обговорення триватиме з 4 по 10 липня.  Зміни стались кардинальні: з математики виключили зазубрювання, українська мова позбулась застарілих слів, а літературне читання більше не оцінюватиметься  за швидкістю прочитаних знаків.

 

Загалом зміни внесли в 14 програм для початкової школи. Усі оновлення – це пропозиції вчителів, експертів, викладачів та громадських активістів, що в рамках першого етапу роботи з розвантаження програм для початкової школи  обговорювали необхідні зміни на інтерактивній онлайн платформі Ed-Era.com. Без оновлення лишилися тільки програми з французької, німецької та іспанської мов, адже жоден з коментаторів не вніс пропозицій до них.

 

Принципова зміна, що торкнулась абсолютно усіх програм – відміна фіксованого обсягу годин на вивчення кожної теми в рамках предмету. Тепер час  на вивчення необхідного матеріалу  учитель визначатиме самостійно. Головний орієнтир – не вказівка програми, а індивідуальні особливості дітей в школі.

 

Найбільшу зацікавленість під час першого обговорення  на Ed-Era.com привернуло оновлення програм з української мови, математики, природознавства та літературного читання. Робоча група врахувала кожен коментар, більшість поданих пропозицій вже включені до програм.

 

Так, в програмі з  української мови оголосили війну застарілим словам. В оновленому варіанті замість телеграми, агронома та комбайнера до переліку “словникових слів” увійдуть поняття приязний, врівноваженість, оптимізм, творчість, креативний тощо. На думку психологів, саме робота з такими словами сприятиме розвитку емоційного інтелекту у дітей, що вкрай важливо в початковій школі.

 

Оновлена програма з математики – яскравий приклад  зміщення акцентів зі знаннєвих результатів надіяльнісні. Тепер замість того, щоб просто завчати математичні таблиці та визначення, головним завданням дитини стане вміння використовувати ці знання в реальних життєвих ситуаціях. Наприклад,  учням 1–2-х класів більше не потрібно буде завчати напам’ять таблиці додавання, віднімання тощо.

 

Обговорення навчальної програми з літературного читання  привернуло увагу до розвитку читацького інтересу в учнів. Найактивніше піднімалось питання визначення переліку творів, його осучаснення та проблема контролю техніки читання.

 

Щоб вирішити ці проблеми, з програми вилучили авторів, чиї твори заскладні для дитини в початковій школі. Натомість список поповнили сучасними дитячими письменниками. Крім того, в небуття відходить оцінювання швидкості читання. За оновленою програмою пріоритетом вчителя має бути розуміння дитиною тексту, а не швидкість його промовляння.

 

Програма з природознавства також виявилась надто важкою для маленьких дітей. Деякі теми для першокласників практично повністю дублювали теми з географії для старших класів.  Наприклад, за старою програмою діти в початковій школі вивчали склад грунту та умовні позначення на карті України. Тепер більше уваги приділятиметься формуванню у дітей повної картини світу. Наприклад, вивчатимуть чому грунтважливий для природи та як люди використовують властивості води.

 

Зазначене вище – лише короткий перелік змін. Усі новації можна побачити на сайті Ed-Era.com за посиланням. Інтерактивна платформа також дозволяє кожному в режимі реального часу висловлювати своє ставлення до новацій в програмах та робити власні пропозиції до них.

 

“Дуже важливо, щоб усі бажаючі прокоментувати зміни робили це на сайті Ed-Era.com, адже пропозиції щодо змін будуть враховуватися лише в рамках цієї інтерактивної платформи”, – наголосила Іванна Коберник, менеджер проекту з розвантаження програм.

 

Довідково:

 

Розвантаження навчальних програм для початкової школи – це cпільний проект Міністерства освіти і науки та відкритої платформи Ed-Era.com. Протягом першого обговорення он-лайн 2 тисячі унікальних авторизованих коментаторів за два тижні залишили 5 тисяч 356 пропозицій до 14 навчальних програм початкової школи.

Версія для друку