Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Житомирщині – 80! Цікаві факти про область

22 Вересня 2017 • 07:03

Кіл-сть переглядів: 9 611

1

  1. За площею Житомирська область займає 5 місце серед усіх регіонів нашої країни і займає площу 29 832 км². Це більше за площею таких, наприклад, країн, як Вірменія, Ізраїль.

  2. Про людей Житомирщини говорять кольори  прапору краю. Червоний – символ любові та мужності. Лазуровий – втілення чесності, вірності, досконалості, духовності. Золото означає віру, справедливість, милосердя, багатство. Срібло – це чистота, справедливість і шляхетність.

  3. Житомирська область займає перше місце в Україні по запасах лісових ресурсів, які становлять 750 тисяч гектарів (а це 3 держави Люксембург!)

  4. Житомирська обласна філармонія ім. Святослава Ріхтера – найстаріший театр України.

  5. Словечансько-Овруцький кряж – унікальне місце, якому майже півмільярда років.

  6. Пержанське берилієве родовище – єдине у світі, де промислові концентрації берилію пов’язані з гентгельвіновими рудами. Аналогів подібному в світі немає.

  7. Житомирщина – Батьківщина нашої національної валюти. Саме у Житомирі Центральна Рада прийняла закон про введення грошової одиниці – гривні.

  8. Малинська фабрика виробляє банкнотний папір для всього континенту. Подібних підприємств лише 50 у світі.

  9. Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль» (м. Радомишль) – єдиний в Європі Музей української домашньої ікони.

  10. На Житомирщині знаходиться геологічний заказник «Кам’яне село» – одне з неймовірних чудес України, створених для неї самою природою. Величезні кам’яні брили розташувалися на території 15 гектарів.

  11. У Коростені знаходиться «Скеля» – унікальний музейний комплекс, розташований в підземеллях колишнього командного пункту Коростенського укріпрайону.

  12. Свято-Василівський собор  – діючий православний храм у місті Овручі – один із найдавніших українських храмів з легендарною понад 1000-літньою історією.

  13. Селище Червоне Андрушівського району стало переможцем конкуру «неймовірні села України-2017». Саме тут розташований відомий будинок Терещенків.

  14. 100 тисяч років тому на території Житомирської області вже мешкали первісні люди.

  15. У Бердичеві знаходиться Монастир Босих Кармелітів, історичний комплекс заснований в 1630 році. Протягом століть це одне з найважливіших місць релігійного богослужіння, науки і культури на українських землях в XVII і XVIII ст.

  16. Родове помістя мандрівника та етнографа Миколи Миклухо-Маклая розташоване у місті Малин. Спочатку він був двоповерховим, потім добудували поверх та вежу, яка була зруйнована в роки Другої світової.

  17. Через Житомирщину проходить найстаріший та найдовший торговий шлях –«Королівський шлях». Він об’єднує 8 європейських країн та існує вже понад 2 тис. років.

  18. Житомир був третім містом України, в якому з’явився трамвай. Спочатку він був грузовим, та за десятки років цей вид транспорту став на стільки популярним, що у Житомирі діяло 5 трамвайних маршрутів.

  19. У селі Дениші знаходиться славнозвісний скельний район, відомий як «Скеледром». Це місце – прямовисна стіна гранітного каньйону р. Тетерів, що височіє над берегом на 25 м і є одним з найзручніших місць в Україні для скелелазіння.

  20. Поліський природний заповідник на Житомирщині охороняє 771 вид флори та фауни.

  21. У с. Гульськ на правому березі р. Случ можна побачити укріплений форт з дотами і спусковим колодязем, що відноситься до Новоград-Волинському укріпрайону Лінії Сталіна. Цей ДОТ призначався для охорони залізничного моста.

  22. Одне з провідних місць у світі Україна посідає за запасами нерудних корисних копалин. І це виключно завдячуючи Житомирщині! Якщо говорити про надра і родовища коштовного і напівкоштовного каміння– це знову Житомирщина. Якщо про унікальні родовища титанових руд – теж наш край.

  23. Неподалік районного центру Андрушівка розташована єдина в Україні приватна астрономічна обсерваторія з романтичною назвою «Липневий ранок». Прихильники таємниць науки й астрономії можуть завітати сюди на екскурсію.

  24. Єдиний Поліський природний заповідник Житомирщини заснований 1968 р. в північній частині краю біля кордону з Білоруссю площею 201,04 км². Соснові, березові і вільхові ліси займають понад половину площі, чверть – болота й заболочені ліси. Тут, як у казці, ліси повні дичини, грибів і ягід, а річки – риби.

  25. У 1850 році в Бердичеві, в костьолі св. Варвари, видатний французький письменник Оноре де Бальзак взяв шлюб з Евеліною Ганською, поміщицею із с. Верхівні (нині Ружинський район).

  26. Паперова фабрика у Радомишлі колись займалась виготовленням паперу для Києво-Печерської лаври. Крім того, що папірня виконувала виробничу функцію, вона також служила оборонною фортецею.

  27. Відома українська співачка, народна артистка України, Герой України – Ніна Матвієнко – народилася в селі Неділищі Ємільчинського району Житомирської області. 

  28. Руслан Маліновський – український футболіст, півзахисник збірної України та бельгійського «Генка» – є уродженцем Житомира. Його вважають найперспективнішим молодим українським футболістом за версією UEFA.

  29. У Радомишлі народився Олександр Зінченко – український футболіст, півзахисник клубу «Манчестер Сіті» і збірної України. Наймолодший автор голу в історії збірної України.

  30. Валерій Харчишин – український рок-музикант, лідер гурту «Друга Ріка» – народився у селищі Любар на Житомирщині. Співак абсолютно не соромиться свого провінційного походження та вважає українців супернацією.

  31. Відома українська актриса театру та кіно, громадська діячка, народна артистка України Раїса Недашківська народилася в селі Старі Вороб’ї Малинського району Житомирської області. Актриса знялася більш, ніж в 60 фільмах.

  32. У Житомирі народився Адерінсола Есеола – український футболіст, нападаючий. Батько його родом з Нігерії, а мати – українка. Грав за столичні команди «Арсенал», «Динамо», «ЦСК», виступав за юнацьку збірну України. Спортсмен вважає себе справжнім українцем і хоче грати за збірну України.

  33. У Житомирі народився Сергій Корольов – учений, конструктор і організатор виробництва ракетно-космічної техніки і ракетної зброї, засновник практичної космонавтики. Найкрупніша фігура XX століття в області космічного ракетобудування і кораблебудування, яка поклала початок нової, космічної, ери в історії людства.

  34. Українська письменниця, перекладач, культурний діяч Леся Українка народилась у місті Звягель, нині Новоград-Волинський. В сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

  35. Франц Карлович Бржезицький, останній в Україні уцілілий в’язень концтабору Майданек, жив у Житомирі.

  36. У бердичівському костьолі св. Варвари не тільки вінчався французький письменник Оноре де Бальзак, а ще й грав на органі видатний Шопен.

  37. У Коростені знаходяться  купальні княгині Ольги площею близько 100м², які  мають статус пам’ятки природи та історії.

  38. Житомирщина – одна з колисок слов’янства і українського народу. Про це говорить золотий нитяний хрест у гербі краю, що символізує традиції християнської духовності.

  39. Житомирщина – край з унікальними рослинами. На території Словечансько-Овруцького кряжу можна зустріти дивовижні зарості азалії за віком, які дорівнюють кількості років мамонтів.

  40. Житомирщина – край з унікальними рослинами. У селі Червонка можна побачити вражаючі зарості скельного дуба, а унікальна чорна береза росте недалеко від села Городець.

  41. Джозеф Конрад – один із найвидатніших англійських прозаїків – народився в Бердичівському районі.

  42. Митрополит Іларіон, він же Іван Огієнко, – український вчений, митрополит УАПЦ, політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець, лексикограф, історик церкви, педагог – народився у Брусилові.

  43. Недалеко від села Купище Коростенського району Житомирської області в лісі знаходиться поляна, якій місцеві жителі дали назву Громовище і вважають аномальною. За легендою колись тут жив жорстокий заможний пан. Але одного разу блискавка вбила пана й спалила його садибу. З тих самих пір блискавки б’ють у  Громовище під час кожної грози.

  44. Найбільша чисельність бобрів відзначується в Житомирській області і становить 7668 тварин, або майже 22 % від загальної чисельності в Україні.

  45. Найпоширеніша назва населеного пункту в Житомирській області – це Рудня.

  46. М. Житомир занесений до Державного реєстру історичних міст України. У ньому налічується 91 збережена пам’ятка архітектури.

  47. Соколовський кар’єр поблизу Житомира своєю глибиною не поступається озеру Байкал.

  48. Протяжність області із заходу на схід сягає 170 кілометрів, а з півночі на південь – 230 кілометрів. Це віддаль, яку довелося б подолати, щоб перетнути такі країни Західної Європи, як Нідерланди або Швейцарія.

  49. Житомирська область розташована на стикові двох природних зон, що мають значну відмінність у ландшафтному відношенні. Північна її частина розміщена в зоні мішаних лісів (Полісся), південна – в межах лісостепу.

  50. На початку 19 століття на околиці села Нова Чортория було створено парк на площі 70 гектарів. Парк прикрашають вікова липова алея, великі світлі галявини, художньо скомпоновані групи дерев, яких тут близько 50 порід.

  51. Неповторною пам’яткою природи державного значення є урочище Корніїв, що в Овруцькому районі. Це ділянка лісу, де росте скельний дуб – представник флори далекого минулого.

  52. Одним з кращих і найбагатших дендрологічних парків області є Житомирський міський парк ім. Гагаріна. Розташований на мальовничих схилах, що спускаються до ріки Тетерів, він є улюбленим місцем відпочинку.

  53. Вражають мальовничістю Чорторийські озера на території Миропільського лісництва поблизу села Коростки. Площа озер – 0,3 та 0,4 гектарів.

  54. Скеля Крашевського на березі Гнилоп’яті в Житомирському районі має вигляд піраміди в основі до 45 метрів завширшки.

  55. На Житомирщині можна побачити пісковики з відбитками викопних рослин третинного періоду – у селі Волянщина Володарсько-Волинського району на правому березі Ірші.

  56. У Черняхівському районі біля села Вишпіль росте старий дуб. За переказами, якщо доторкнутися до гіганта зі словами «до тебе торкаюся, здоров’я набираюся», можна вилікуватися від хвороб, проти яких безсила медицина.

  57. Мармур, який видобувається на Житомирщині, має особливий малюнок надзвичайної краси.

  58. Колись місто Радомишль було центром повіту, що охоплював майже третину сучасної Житомирської області та частину Київської.

  59. Юлія Олішевська – українська легкоатлетка, спринтерка , чемпіонка Європи 2012 року  (біг в естафеті 4х100 метрів), учасниця Олімпійських ігор в Лондоні, народилася в м. Бердичеві.

  60. Юлія Єлістратова – українська триатлетка, учасниця Олімпійських ігор 2008 року у Пекіні, Народилася у м. Овручі. Спортсменка також представляла Україну на Олімпійськіх іграх 2012 року у Лондоні.   

  61. Тетяна Рябченко – професійна велогонщиця, багатократна чемпіонка України на шосе – народилася в м. Овручі.

  62. Марія Шаталова – українська легкоатлетка,майстер спорту міжнародного класу, рекордсменка України серед юніорок та молоді зі стипль-чезу, бронзова призерка чемпіонату Європи серед молоді – проживає у м. Коростишеві.

  63. Володимир Демчук  – чемпіон світу, Європи та України з кікбоксингу – народився в Житомирі.

  64. Житомирська область – одна з найстаріших областей Північної України, заснована в 1937 році.

  65. На Житомирщині встановили рекорд за найбільший в Україні прапор ЄС

  66. Житомирщина одна із перших підняла державний прапор – ще до проголошення незалежності України.

  67. Найбільша вишиванка на Житомирщині – у С.П. Корольова.

  68. На Житомирщині виробляються комплектуючі для BMW, Audi.

  69. Унікальний музей космонавтики (один в Україні і саме на Житомирщині).

  70. Оборонне підземне містечко в Коростені – унікальна історична пам’ятка, яка і сьогодні може виконувати свої функції. Бункер будувався як повністю відокремлена споруда, оснащена системами вентиляції, опалення, зв’язку, енерго- та водозабезпечення.

  71. Житомирщина – лідер із впровадження реформи децентралізації (у нас 45 ОТГ!)

  72. 24 родини на Житомирщині виховують 10 і більше дітей.

  73. На Житомирщині проживає 10852 «Матерів-Героїнь».

  74. Кожна третя пачка морозива в Україні – житомирська.

  75. Житомирщина експортує продукцію в понад 100 кран світу.

  76. Житомирщина об’єднує понад 100 національностей.

  77. 300-кілограмовий топаз зберігається на Житомирщині. У Хорошеві на Житомирщині знаходиться унікальний Музей коштовного і декоративного каміння, в якому зберігається близько 1800 зразків зі всього світу.

  78. Першу електричну лампочку запалили у Житомирському міському театрі 121 рік тому.

  79. В Червоному Федором Терещенко були засновані майстерні для складання літаків – був налагоджений випуск аеропланів для військового відомства.

  80. На Житомирщині дислокуються 95, 30, 26 бригади.

З Днем Житомирської області!

Версія для друку