Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Нелегальні АЗС – це небезпека для навколишнього середовища та здоров’я громадян

13 Травня 2021 • 16:24

Кіл-сть переглядів: 1 236

У Житомирській області продовжується боротьба з нелегальною торгівлею нафтопродуктами. Так, станом на 12 травня в регіоні припинено діяльність вже 64 АЗС.

 

Масова та системна підробка пального, засилля та ріст нелегальних точок збуту пального має колосальний негативний вплив на навколишнє середовище та здоров’я громадян України.

 

Масштаби проблеми колосальні, адже виготовлений сурогат, який має шкідливі хімічні домішки, реалізується у величезних кількостях по всій території України, а самі точки збуту цього паливного сурогату розташовані у безпосередній близькості до житла, місць роботи та відпочинку громадян.

 

Системне використання неякісного пального призводить до вкрай шкідливих хімічних викидів, які наносять суттєву шкоду здоров’ю людей та спричиняють онкологічні захворювання.

 

Нагадаємо, що в Житомирській області працює телефонна «гаряча лінія», де приймають інформацію про функціонування нелегальних автозаправок у своєму населеному пункті. Повідомити про розташування незаконних автозаправних станцій можна за телефоном (0412) 42-22-68.

 

Довідково. Вчені з університету іспанського міста Мурсія (Universidad de Murcia) провели дослідження місцевих автозаправних станцій на предмет токсичності повітря. Результати їхніх досліджень є актуальними і для нашої країни.

 

Повітря на заправних станціях і поблизу них забруднене насамперед випарами, що утворилися з вихлопних газів і палива, що вилилось з автомобілів. Було зроблено виміри в різних частинах міста, щоб вирахувати рівні бензолу та вуглеводнів на трьох автозаправних станціях. Основною метою дослідження було визначення відстані, на якій забруднюючий ефект АЗС зникає.

 

У всіх трьох випадках радіус присутності забруднюючих агентів досягав 100 метрів, хоча значне забруднення спостерігалося ще на відстані близько 50 метрів. Вчені відзначили, що рівень забруднення залежить від кількості бензоколонок, обсягом палива що перекачується, інтенсивності транспортного потоку, оточення (щільність забудови, дерева) і погодних умов.

 

На показники забруднення істотно впливає інтенсивність автомобільного трафіку навколо АЗС. Якщо рух автомобілів в районі, прилеглому до автозаправної станції, дуже інтенсивний і його викиди перевищують забруднення від самої станції, то шкідливий вплив АЗС на навколишнє середовище просто залишається непоміченим.

 

Виходячи з результатів дослідження, вчені вважають, що АЗС повинна знаходитися на відстані не менше 50 метрів від житлових будинків і не менше 100 метрів від таких об’єктів, як лікарні, поліклініки, дитячі сади, школи і будинки пристарілих. Також рекомендується врахувати шкідливий вплив АЗС на здоров’я людей при проектуванні обладнання автозаправок і його обслуговуванні.

 

Також відомо, що великі дози бензолу викликають нудоту і запаморочення і можуть призвести до летального результату. У малих дозах бензол здатний викликати лейкемію (рак крові) та дефіцит червоних кров’яних тілець.

Версія для друку