Інформація щодо виявлених фактів використання праці неоформлених працівників
26 Грудня 2016 • 14:05
Кіл-сть переглядів: 499
На сьогоднішній день, проблема легалізації найманої праці є актуальною і достатньо серйозною у нашому суспільстві, а її вирішення є одним із першочергових завдань як Державної служби України з питань праці, так і її соціальних партнерів.
Необхідно зазначити, що вже тривалий час в Україні зберігається ситуація, коли більше 25% зайнятого населення (близько 4,5 млн. осіб) працюють без оформлення трудових відносин. У зв’язку з цим, щорічно державний бюджет та бюджет Пенсійного фонду України втрачають близько 90 млрд. гривень.
Відсутність належного соціального захисту, невиплата заробленої «тіньової» заробітної плати та регресивних виплат травмованим неоформленим працівникам спричиняє значне загострення соціального напруження у суспільстві. Адже заходи спрямовані на легалізацію найманої праці – це не лише джерело наповнення бюджетів. Це перш за все долі людей, відновлення соціальних гарантій і прав найманих працівників.
З метою запобігання порушень законодавства про працю України в Житомирській області здійснюється відповідна організаційна робота щодо легалізації трудових відносин та заробітної плати, зокрема, фахівцями Управління Держпраці у Житомирській області і Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, в межах компетентності здійснюються спільні рейди-обстеження суб’єктів господарювання, з метою виявлення працівників, трудові угоди з якими не укладено. У рамках подібних заходів 27 липня, 10 серпня, 8 вересня, 3 листопада поточного року обласною робочою групою проведено перевірки з питання щодо легального оформлення трудових відносин у Черняхівському, Коростишівському районах, містах Новограді-Волинському та Бердичеві. За результатами рейдів встановлено факти нелегальної праці 9 осіб та вжито відповідних заходів щодо їх оформлення та застосування заходів адміністративної та кримінальної відповідальності до посадових осіб, винних у порушені законодавства.
Крім того, постійно проводиться інформаційна робота серед населення і трудових колективів нашої області щодо роз’яснення негативних наслідків отримання заробітної плати «у конвертах» і неофіційного працевлаштування, залежності страхового стажу та розміру соціальних виплат від рівня офіційної заробітної плати, а також з питань працевлаштування внутрiшньо перемiщених осiб, реалiзацiї їх конституцiйного права на працю, вiдповiдальностi роботодавцiв за порушення законодавства про працю.
Окрім спільних рейдів-обстежень, спеціалістами Управління Держпраці у Житомирській області впродовж 2016 року питання оформлення трудових відносин з найманими працівниками вивчалось при проведенні 329 перевірок. У 24 випадках виявлено використання «нелегальної праці», тобто праці без належного оформлення (без укладання трудового договору та (або) без повідомлення органів фіскальної служби) 33 працівників. За результатами перевірок внесені приписи на усунення виявлених правопорушень, складено та передано до суду 16 протоколів про адміністративне правопорушення, 2 матеріали передано до правоохоронних органів.
Після набуття 10 лютого 2016 року чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509» від 03.02.2016 №55 та 11.03.2016 наказу Міністерства соціальної політики України від 02.02.2016 №67 «Про затвердження форми постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Державної служби України з питань праці» винесено 6 постанов про накладання штрафних санкцій відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 265 КЗпП України на 11 фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності, які використовували найману працю 11 неоформлених працівників на суму 478 500 грн.
Так, наприклад, в жовтні 2016 року на підставі листа Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА, на виконання доручення голови облдержадміністрації, фахівцями Управління Держпраці було проведено позапланову перевірку компанії-товарного дистриб’ютора у місті Житомирі (далі – ФОП А.). Під час перевірки за виїздом на фактичне місце діяльності компанії встановлено наступне: в офісі знаходились дві громадянки, які згідно наданих ними пояснень перебували на навчанні за усною домовленістю з роботодавцем. За встановленими даними, трудові договори з ними ФОП А. не укладав, що є порушенням ст. 24 Кодексу законів про працю України в частині допуску працівника до роботи без укладення трудового договору у письмовій формі та без повідомлення центрального органу виконавчої влади (з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне державне страхування) про прийняття працівника на роботу, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України перед фактичним допущенням працівника до роботи.
Також перевірці надано лист Житомирської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області, копією до якого докладено пояснення даних громадянок, в яких зазначено, що вони працювали у ФОП А. з другого півріччя 2015 року та отримували заробітну плату у розмірі 2300,0 – 2500,0 грн., без укладання трудового договору. Порушення є триваючим на момент проведення перевірки.
За результатами перевірки внесено припис, складено та передано до суду протокол про адміністративне правопорушення.
Такі випадки, на жаль, не поодинокі. Все частіше працівники спокушаються на гроші, з яких не будуть сплачені податки та на швидкий і, на перший погляд, значний заробіток без оформлення. Та ніхто не враховує того, що ті ж самі не сплачені податки просто підуть до кишені роботодавця. І на момент такого «безпроблемного» працевлаштування також забувають про таку річ, як можливість нещасного випадку, який призводить до тимчасової або повної втрати працездатності. Тоді то і залишається сподіватися на добросовісного роботодавця.
Фахівці Управління Держпраці у Житомирській області і Департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації завжди готові надати відповідні консультації щодо застосування трудового законодавства у межах своєї компетенції:
Управління Держпраці у Житомирській області: м. Житомир, вулиця Шевченка 18-А, тел. 0412 34-68-70, 0412 43-02-42;
Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА: майдан Корольова 3/14, тел.0412 47-47-19; 0412 47-47-26.
Прес-служба Управління Держпраці у Житомирській області