За приховування трудових відносин і підміну їх цивільно-правовими директору навчального закладу Житомирської області доведеться сплатити понад 1,5 мільйони гривень штрафу
15 Грудня 2017 • 12:09
Кіл-сть переглядів: 566
Під час інспекційного відвідування одного з навчальних закладів Житомирської області фахівці Управління Держпраці у Житомирській області встановили порушення вимог трудового законодавства в частині допущення до роботи працівника без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.
Зокрема, посилаючись на обмежене фінансування навчального закладу у 2017 році, було проведено скорочення штатної чисельності працівників, за рахунок 16 посад чергових. Наказу чи іншого розпорядчого документу про реорганізацію закладу та нового штатного розпису, затвердженого Міністерством освіти і науки України, в якому б дані 16 посад були скорочені, інспекторам праці не надали. В свою чергу, зміни до штатного розпису затвердив сам директор даного навчального закладу.
Наказом директора 16 чергових попередили про звільнення за скороченням штатів та запропонували перейти працювати на умовах цивільно-правового договору з посадовим окладом – 3 200 гривень, з чим всі вони погодились. Таким чином, керівництвом в особі директора було заключено 16 подібних договорів з черговими.
Під час інспекційного відвідування спеціалісти Управління Держпраці встановили, що вищезазначені цивільно-правові договори містять ознаки трудових, а саме: чергові виконують свої функціональні обов’язки на робочих місцях, дотримуються правил внутрішнього трудового розпорядку навчального закладу, працюють по графіках змінності, затверджених директором, не можуть особисто організувати свій режим роботи та відпочинку, не мають права самовільно залишити робоче місце, виконують вказівки керівництва щодо послідовності проведення робіт, не мають права передоручити роботу та організувати її на власний розсуд. Крім того, заробітну плату черговим виплачували у терміни передбачені трудовим законодавством, а не за фактично виконаний обсяг робіт чи надання послуг, як цього вимагають відносини цивільно-правового характеру.
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України, у разі встановлення фактичного допуску до роботи найманого працівника без оформлення трудового договору, встановлено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
За вказані порушення керівництвом Управління Держпраці у Житомирській області накладено штрафну санкцію у розмірі 1 536 000 гривень.
Управління Держпраці вкотре наголошує, що відповідно до частини 5 статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавцям забороняється застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, вчиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин.
Довідково.
Відносини за цивільно-правовим договором регламентуються не трудовим законодавством, а виключно цивільним. Тобто дві рівноправні сторони домовляються про виконання робіт або надання послуг (їх вичерпний перелік, строки виконання і вартість зазначаються в договорі). Факт виконання робіт (надання послуг) оформляють відповідним актом.
Виконавець (підрядник) за цивільно-правовим договором отримує оплату не за процес праці, а за її результат. Таку особу не включають до штатного розпису, вона не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, не має права на соціальні гарантії від держави (наприклад, оплату «лікарняних», надання відпусток – щорічних, відпусток без збереження заробітної плати, у зв’язку з навчанням та ін.), які надаються працівникам, котрі працюють за трудовим договором.