Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Відповідальність за порушення вимог законодавства про порядок укладення та виконання колективних договорів

06 Лютого 2018 • 13:57

Кіл-сть переглядів: 1 963

Нагадуємо, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII  законодавець зобов’язав сторони, які уклали колективні договори, у тримісячний термін привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством (п. 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення»).

 

Ст. 20 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-V встановлено, що роботодавці зобов’язані брати участь у колективних переговорах щодо укладення колективних договорів.

 

Законом “Про колективні договори і угоди” та Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність винних осіб за:

  • ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни доповнення колективного договору;
  • за порушення і невиконання колективного договору, угоди;
  • за ненадання інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів.

1. На осіб, які представляють роботодавців чи профспілки, або інші уповноважені трудовим колективом органи і ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору, або навмисно порушили строк, визначений ч. 3 ст. 10 Закону “Про колективні договори і угоди” (7 днів), або не забезпечили роботу відповідної комісії у визначені сторонами строки, накладається штраф до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і вони несуть також дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ст. 17 Закону “Про колективні договори і угоди”).

 

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 3 до 10 нмдг (ст. 41-1 КУпАП).

 

2. На осіб, які представляють роботодавця чи профспілки, або інші уповноважені трудовим колективом органи, і з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору, накладається штраф до 100 нмдг, і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ч. 1 ст. 18 Закону № 3356).

 

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 50 до 100 нмдг (ст. 41-2 КУпАП).

 

3. Особи, які представляють роботодавця чи профспілки, або інші уповноважені трудовим колективом органи, і винні в ненаданні інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, несуть дисциплінарну відповідальність або підлягають штрафу до 5 нмдг (ст. 19 Закону № 3356).

 

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 1 до 5 нмдг (ст. 41-3 КУпАП).

 

На вимогу профспілок, іншого уповноваженого трудовим колективом органу роботодавець зобов’язаний вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов’язання по колективному договору (ч. 2 ст. 18 Закону № 3356).

 

На вимогу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди (ст. 45 КЗпП).

Версія для друку