Дії медиків у випадку ситуації торгівлі людьми
05 Серпня 2024 • 15:50
Кіл-сть переглядів: 394
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, що здійснюється з метою отримання прибутку з експлуатації чоловіків, жінок і дітей. Це також кримінальний злочин, який карається згідно з Кримінальним кодексом України позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.
Воєнні дії, які відбуваються на території нашої держави, підвищують вразливість українців до потрапляння в ситуації торгівлі людьми. З 24 лютого 2022 року із початком широкомасштабного вторгнення росії на територію України ризик стати жертвою експлуатації стрімко зріс.
Зокрема, у Житомирській області статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми встановлено протягом 2023 року для 15 осіб, протягом першого кварталу 2024 року 2 особам.
Постраждалі часто не звертаються до поліції чи юристів за захистом через страх зазнати повторної шкоди від кривдника, психологічні бар’єри, сором тощо. Але в критичних ситуаціях, коли їхнє життя або здоров’я опиняються під загрозою, вони можуть потрапити до медичних закладів — іноді навіть у супроводі самих торговців.
У таких випадках медичні працівники мають можливість виявити ознаки торгівлі, розпізнати постраждалих від цього злочину і повідомити про свої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення правоохоронцям.
Для медика індикаторами торгівлі людьми можуть бути такі ситуації:
пацієнта чи пацієнтку супроводжує інша особа, яка її контролює (частіше у ситуації торгівлі людьми потрапляють жінки, тож надалі використовуватимемо жіночий рід. Однак слід розуміти, що ризик існує для всіх);
пацієнтка виглядає покірною або наляканою;
супроводжуюча особа наполягає на відповіді на запитання пацієнтки;
наявні ознаки фізичного насильства;
пацієнтка не має документів, що посвідчують особу;
пацієнтці важко спілкуватися через мовний або культурний бар’єр.
Нагадаємо, що діє Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми:
0 800 505 501
527 з мобільного
Урядова «гаряча лінія» для осіб, які постраждали від торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України — 15-47
Відділ з питань сімейної політики Департаменту соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (0412) 47-01-52
Не залишайтеся байдужими. Не толеруйте насильство, адже ваша уважність і дії можуть врятувати життя.