Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Костянтин Лопушанський: Виставка «Ломикамінь. Леся Українка в Криму». Приклади незламності та жіночого спротиву

25 Лютого 2025 • 15:56

Кіл-сть переглядів: 75

До 154-ї річниці від дня народження Лесі Українки в Житомирі презентували кураторську виставку «Ломикамінь. Леся Українка в Криму», авторкою якої є дослідниця та кураторка Тетяна Філевська. Виставка є частиною масштабного проєкту «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму», що був вперше представлений у лютому 2024 року.

 

Участь у відкритті взяли заступник начальника Житомирської ОВА Костянтин Лопушанський, заступник Постійного Представника Президента України в АР Крим Денис Чистіков, представники громадських організацій, культурна спільнота області, громадськість та ЗМІ.

«Леся Українка не лише символ української культури, а й приклад незламності та жіночого спротиву. Сьогодні, коли Крим залишається тимчасово окупованим, її творчість резонує як ніколи. Вона надихала минулі покоління і продовжує надихати нас у боротьбі за свободу та справедливість», – зазначив Костянтин Лопушанський.

Виставка розкриває історичний контекст жіночого спротиву, пов’язаного з Кримом, через постать Лесі Українки. Учасники заходу змогли побачити унікальні документи, архівні матеріали та мистецькі експонати, які висвітлюють роль жінок у визвольних процесах різних епох.

Леся Українка три роки прожила у Криму, де лікувалася, творила та глибше знайомилася з античною культурою. Саме тут вона дізналася про давньогрецький міф про Іфігенію, героїню епосу про Троянську війну, і створила свою драму «Іфігенія в Тавриді», що залишилася незавершеною. Її твір став містком між минулим і сучасністю, а сама постать письменниці сьогодні надихає активісток кримського руху спротиву, таких як група «Зла Мавка», яка взяла собі ім’я з її легендарної «Лісової пісні».

Виставка «Ломикамінь. Леся Українка в Криму» допомагає не лише глибше зрозуміти творчість видатної української письменниці, а й переосмислити сучасні виклики, які стоять перед українським суспільством. Адже боротьба за Крим – це не лише питання території, а й збереження культурної, історичної та національної ідентичності України.

Виставка стала потужним нагадуванням про незламний дух Лесі Українки, який сьогодні допомагає нам наближати повернення українського Криму.

Версія для друку