Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Покладання квітів, проведення фестивалю та поезія – у Житомирі відзначають день народження Олега Ольжича

21 Липня 2020 • 11:32

Кіл-сть переглядів: 314

Сьогодні, 21 липня, відзначається день народження українського поета, археолога та політичного діяча Олега Ольжича. 

 

З цієї нагоди у Житомирі відбулося покладання квітів до пам’ятника видатному земляку. Участь у заході взяли голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко, заступник голови ОДА Віктор Градівський, а також представники департаменту культури, молоді та спорту ОДА та управління культури Житомирської міської ради.

 

Також у рамках відзначення дня народження Олега Ольжича сьогодні, 21 липня, Дім української культури організував проведення культурно-історичного заходу «Ольжич – birthday party».

 

Коли? Початок о 16:00 год.

 

Де? Дім української культури (м. Житомир, вул. Велика Бердичівська, 61/18).

 

Серед учасників заходу кандидат історичних наук, краєзнавець та громадський діяч Геннадій Махорін, лауреат премії імені Лесі Українки, композиторка Лариса Бойко, представники КУ «Пластовий молодіжний центр» Житомирської міської ради.

 

Захід відбудеться за підтримки департаменту культури, молоді та спорту Житомирської ОДА та депутатки обласної ради, громадського діяча  Олени Галагузи.

 

Довідково. Справжнє ім’я Олег Ольжича – Олег Олександрович Кандиба. Народився 21 липня 1907 року в родині житомирянки.

 

Революційна хвиля 1917 року перевернули мирне усталене життя сім’ї Ольжича. В ці часи батькові запропонували посаду культурного аташе УНР в Будапешті.

 

В емігрантському середовищі Олега захоплює українська національна ідея. Він вступає до організації Українських Націоналістів і стає її провідним діячем. Організовує «Культурну реферантуру ОУН», яка налагодила випуск легальних і нелегальних видань українських націоналістів, об’єднала довкола себе чимало відомих діячів культури та мистецтва. Олег навчається, пише статті, організовує українське наукове життя за кордоном.

 

Його переконання: «За словом завжди має йти діло». Саме тому після тимчасової окупації німецько-нацистськими загарбниками Житомирщини Олег Ольжич у складі похідних груп ОУН вирушає в Україну, береться за організацію підпілля, на яке покладалося завдання розбудувати українське життя в умовах окупації.

 

Протягом липня-вересня 1941 року доля закидає Олега Ольжича в Житомир. Він жив у будинку на вулиці Лермонтовській, 13,там же містилася й редакція газети «Українського слова».

 

Великий патріот України загинув у застінках гестапо 10 червня 1944 року, у камері в’язнів-смертників табору Заксенхаузен (Оранієнбург, Німеччина).

 

У 2007 р. ім’я Олега Ольжича присвоєно Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці.

 

Кращим студентам та молодим науковцям Житомирського державного університету імені Івана Франка з 2008 р. щорічно присуджуються дві стипендії імені Олега Ольжича.

 

27 жовтня 2017 року відкрито перший в Україні пам’ятник видатному політичному діячу, поету, почесному громадянину міста Житомира – Олегу Ольжичу в сквері на розі вулиць Перемоги та Ольжича.  Автори скульптор Василь Фещенко, архітектор Валерій Головатенко.

 

 

Версія для друку