Про децентралізацію простими словами
20 Квітня 2016 • 14:21
Кіл-сть переглядів: 1 376
На сьогодні однією з найбільш актуальних та обговорюваних тем у суспільстві є реформа децентралізації. Саме слово «децентралізації» не один раз за день чути з екранів телевізорів, радіо та вуст пересічних громадян.
Проте не завжди навіть той, хто його вживає, а іноді й дискутує на цю тему, до кінця розуміє сенс самої реформи, її шляхи реалізації та перспективи. Про те, як донести до українців простою мовою всю суть децентралізації, навчали представників з Житомирської, Вінницької та Хмельницької областей на тренінгу «Інформуй громаду відповідально».
Спікери заходу протягом 3 днів інтенсивно намагалися поділитися усіма здобутими знаннями та практиками з питань нової реформи в Україні. Спробуємо донести основні їхні «меседжі» простими словами, зрозумілими для кожного.
1. Основа основ: децентралізація – це передача повноважень та фінансів на рівень територіальної громади – ближче до людей. В межах громади мають вирішуватися майже всі проблеми, які стосуються її мешканців, а не 20-30 %, як до сьогодні. Разом з тим, сама громада нестиме і відповідальність за свої соціальні, освітні, медичні заклади тощо та буде господарем на своїй території.
2. Метою реформи є надання населенню якісних послуг, які будуть доступними – у територіальній громаді можна буде зареєструвати бізнес та майно, отримати довідки, ліцензії, дозволи, паспорт, оформити субсидію, соціальну допомогу та ін. Для цього не потрібно буде їхати в районний центр.
3. Об’єднана громада отримує у СВІЙ бюджет (а не віддає кудись вище) 60 % податку на доходи фізичних осіб, акцизний податок, кошти за оренду землі та безліч інших доходів. Їх можна спрямовувати на створення якісної освіти, у сферу охорони здоров’я, культуру, спорт та загалом робити життя комфортним для своїх громадян.
4. Сьогодні держава стимулює до об’єднання та надає новій об’єднаній територіальній громаді додатковий фінансовий ресурс для розвитку інфраструктури – доріг, освітлення, водопостачання, водовідведення тощо. Завдяки цьому жителі побачать позитивні результати децентралізації вже найближчим часом.
5. За рішенням громади та наявністю ресурсів підвищуватиметься якість освіти (нова техніка та меблі в школи та садочки, спортивні зали, басейни), медицини (первинна медицина та своя швидка допомога), на належному рівні функціонуватиме культура та спорт, будуть облаштовані місця відпочинку.
ЦІКАВО:
1. Об’єднання в громади може відбуватися в межах області. Поділ на райони не впливає – село з одного району може приєднатися до сіл, селищ сусіднього району.
2. Громада об’єднується навколо адміністративного центру – найвіддаленіший населений пункт громади має знаходитися не далі, ніж за 20 км від нього по дорогах з твердим покриттям.
3. В процедурі об’єднання передбачено проведення мінімум 2 громадських обговорень.
4. З дня ініціювання об’єднання в громаду до перших виборів за процедурою може пройти близько року.