#СпротивТриває: 10 років спротиву. Історія кримськотатарського громадського та релігійного активіста Біляла Аділова
12 Листопада 2024 • 10:47
Кіл-сть переглядів: 143
Сьогодні розповідаємо історію кримськотатарського громадського та релігійного активіста Біляла Аділова, незаконно засудженого до 14 років колонії суворого режиму.
Життя до затримання
Аділов Білял Абдурахманович народився 27 травня 1970 року в місті Хамза, Узбекистан, куди його родина разом з іншими кримськими татарами була депортована радянським тоталітарним режимом у 1944 році. Після закінчення школи вступив до професійно-технічного училища міста Алмалик, де здобув фах газозварювальника.
У 1990 році, він повернувся до Криму, оселившись у селі Чернове Курманського району, а у 1993 році закінчив Бахчисарайський будівельний технікум.
У квітні 2005 року разом із родиною переїхав до Сімферополя, де працював будівельником.
Що вигадали окупанти
27 березня 2019 року силовики окупаційної адміністрації провели наймасовіші обшуки в будинках кримських татар у мікрорайонах Кам’янка та Строганівка міста Сімферополь, а також у Білогірському та Курманському районах Криму, під час яких було затримано щонайменше 20 місцевих жителів, серед яких був і Білял Аділов.
12 травня 2022 року російський суд у ростові-на-дону засудив Біляла Аділова до 14 років колонії суворого режиму з першим п’ятирічним терміном у в’язниці та обмеженням волі на 1,5 року після звільнення, а інших кримських татар, що також були затримані за “справою кримських мусульман” — Тофіка Абдулгазієва, Владлена Абдулкадирова, Іззета Абдуллаєва та Меджита Абдурахманова — засудили до 12 років.
Чому Біляла Аділова затримали насправді
У 2017 році, за два роки до арешту, Біляла Аділова затримали біля будівлі так званого “верховного суду” Криму, де він разом з іншими активістами прийшов підтримати кримського татарина Амета Сулейманова, що також зазнав російських репресій.
Аділова звинуватили у нібито застосуванні насильства проти представника силових структур окупаційної адміністрації, і хоча справа завершилася лише штрафом, цей інцидент став початком серії утисків та тиску на нього — його активна громадська діяльність, допомога родинам політв’язнів, участь у культурних і релігійних заходах дратували окупантів, які все частіше шукали приводи для нових звинувачень аж до самого арешту у 2019 році.
Де зараз Білял Аділов?
Після винесення вироку Біляла Аділова доставили спочатку до СІЗО №3 міста новочеркаськ ростовської області рф, звідки згодом він був незаконно переміщений до в’язниці мінусінська красноярського краю.
З 27 червня 2023 року адвокати боролися за звільнення в російських апеляційних судах, проте 27 серпня того ж року касаційний суд остаточно затвердив вирок політв’язню, а вже в серпні 2024 року і верховний суд рф відмовив у скороченні незаконних вироків кримським політв’язням.
В кінці серпня 2024 року у листі він повідомив, що має бути знову переміщений, проте лише 23 жовтня стало відомо, він перебуває у виправній колонії №1 міста кизил у республіці тива, що за понад 5000 км від Криму.
“Два місяці невідомості та оббитих порогів. Ми зверталися до всіх інстанцій, куди радили юристи, але відповіді він них немає досі”, — розповіла дружина політв’язня Гульнара Аділова.