Україна в серці, думках, діях! Сьогодні день пам’яті Миколи Сціборського, – Житомирська ОДА. ВІДЕО
30 Серпня 2021 • 11:30
Кіл-сть переглядів: 663
30 серпня 1941 року у вічність відійшов Микола Сціборський – український державний та військовий діяч, теоретик українського націоналізму, учасник визвольних змагань 1920-х і 1940-х років.
Народився Микола Орестович Сціборський 28 березня 1898 року у м. Житомирі у сім’ї православних українців.
Середню освіту здобував у Першій чоловічій гімназії Житомира (зараз – ЖДУ імені Івана Франка).
Під час Першої світової війни у 1915 році призваний до царської армії. Під час бойових дій був отруєний газами та двічі поранений, унаслідок чого визнаний інвалідом зі втратою 50 % працездатності.
Після шпиталю Микола Сціборський демобілізувався та вступив до Української армії. Брав участь в осінній кампанії Армії Української Народної Республіки.
21 листопада 1920 як старшина Армії УНР інтернований на території Польщі, перебував у таборі інтернованих у Каліші. На еміграції проживав у Чехословаччині та Франції.
У червні 1924 закінчив річні курси Академії Генштабу Армії УНР та був зарахований до Генштабу. Того ж року вийшов у відставку.
09 квітня 1929 закінчив Українську господарську академію в Подєбрадах (Чехословаччина) за фахом інженер-економіст.
Один із засновників і провідник Легії українських націоналістів (1925).
Член Проводу українських націоналістів (1929).
Організатор інформаційної пресової служби Організації українських націоналістів. Засновник органу Проводу українських націоналістів “Розбудова нації” (1928-34).
Співробітник націоналістичних часописів “Державна нація”, “Сурма”, “Українське слово” та ін.
Один із творців теорії солідаризму і корпоративного державного устрою, співавтор проєкту конституції Української держави.
Автор низки праць із теорії і практики державотворення та українського націоналізму: “ОУН і селянство” (1933), “Націократія” (1935), “Україна і національна політика Совітів” (1938), “Демократія”, “Сталінізм” (1938, 1941, 1947), “Земельне питання” (1939) та ін.
Після розколу ОУН підтримав А.Мельника. Для відновлення місцевого самоуправління та Української держави в цілому кожна з гілок ОУН («мельниківці» та «бандерівці») утворила похідні групи. У складі мельниківської похідної групи «Північ» Микола Сціборський прибув до рідного міста Житомира.
Був убитий разом із Омеляном Сеником 30 серпня 1941 року на вулиці Івана Франка у Житомирі внаслідок вогнепального поранення, здійсненого невстановленою особою.
Департамент культури, молоді та спорту Житомирської ОДА пропонує до перегляду тематичне ВІДЕО, що розповідає про життєвий шлях теоретика українського націоналізму Миколи Сціборського.
#Пам’ятаємо