Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Верховна Рада ухвалила перший з пріоритетних законопроектів – новий Закон «Про освіту»

06 Вересня 2017 • 08:14

Кіл-сть переглядів: 376

Верховна Рада України 255 голосами ухвалила в цілому нову редакцію закону про освіту – документа, який входить до переліку найважливіших та пріоритетних законодавчих ініціатив цієї осені.

 

Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, коментуючи підсумки голосування в Парламенті.

 

«Завдяки новим методикам, впровадження яких передбачає реформа, наші діти отримають якісну освіту, а значить успішний старт у доросле життя. А вчителі – достойну оплату праці та відновлення престижу професії, – підкреслив Глава Уряду. – Це – перший з пріоритетних законопроектів цієї осені. Вдячний депутатам за єдність і сподіваюся на таку ж консолідовану позицію стосовно інших законопроектів», – зазначив Володимир Гройсман.

 

Найбільше новий Закон потрібен для впровадження масштабної реформи середньої освіти Нова українська школа.

 

Так, відповідно до сучасних тенденцій у Європі та світі, законопроект передбачає три форми здобуття освіти:

  • формальну (офіційне підвищення рівня освіти),
  • неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси)
  • інформальну (самоосвіта).

 

Документ також пропонує фундаментально новий підхід до розвитку вчителя та його педагогічної свободи. Зокрема, Закон формулює такі нові засади підвищення кваліфікації вчителів:

 

– загальна кількість годин на підвищення кваліфікації упродовж 5 років буде не менше 150 годин. При цьому вчитель має самостійно вирішити, яку кількість годин з цього обсягу він використовуватиме для навчання щорічно. 
– педагог сам вирішує, де підвищувати кваліфікацію. 
– держава з коштів спеціальної освітньої субвенції, а також місцеві органи оплачують підвищення кваліфікації для вчителів, навіть якщо педагоги обирають платні курси.

 

Закон також стимулює педагогів оволодівати новими методиками навчання через зовнішню незалежну сертифікацію. Вчителі, що її пройшли, отримають додаткову надбавку до заробітної плати – 20%.

 

На зміну старій парадигмі пропонується сучасна європейська модель, за якої Уряд (Міністерство освіти і науки) затверджуватиме стандарти освіти, а заклади освіти розроблятимуть освітні програми, що мають гарантувати виконання освітніх стандартів. У випадках, коли документ про освіту має видаватися державою, освітні програми проходитимуть акредитацію.

 

Місцеві органи влади позбавляться права контролювати освітній процес, у їхніх повноваженнях залишиться виключно створення відповідного освітнього середовища. При цьому на базі Державної інспекції навчальних закладів буде створено незалежний орган – Агентство забезпечення якості освіти, до повноважень якого належатимуть питання акредитації освітніх закладів (крім вищої освіти). Регіональні підрозділи Агентства, що будуть абсолютно незалежними, забезпечуватимуть фахове інспектування закладів освіти.

 

Версія для друку