Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Віктор Градівський взяв участь у відкритті пам’ятника Яну Барщевському

14 Вересня 2020 • 08:00

Кіл-сть переглядів: 366

12 вересня у місті Чуднів відкрито пам’ятник білорусько-польсько-українському письменнику та громадському діячу Яну Барщевському. 

.

Участь в урочистостях взяли заступник голови Житомирської ОДА Віктор Градівський, перший заступник голови обласної ради Сергій Крамаренко, представники місцевої влади та громадські діячі. 

.

Діяльність Яна Барщевського ставить його в один ряд із видатними діячами культури першої половини ХІХ століття як Тарас Шевченко, Тимко Падура, Адам Міцкевич, що заслуговує на увічнення його особи та діяльності у місті Чуднів.

.

У 2019 році жителями Чуднова знайдена чавунна плита з могили Яна Барщевського, підтверджує факт його перебування та поховання у місті. Ця подія викликала жвавий інтерес та позитивний резонанс у культурному співтоваристві, в академічних колах, а також широко обговорювалася у ЗМІ.

.

Чуднівська міська рада підтримала ініціативу Фонду Марії Магдалени Радзивілл (Республіка Білорусь) щодо спорудження пам’ятника Яну Барщевському.

.

У підтримку ідеї спорудження пам’ятника у м. Чуднів на адресу міської ради надійшли звернення Міністерства культури Республіки Білорусь, громадського об’єднання “Білоруський фонд культури”, Державного музею історії білоруської літератури.

.

Фондом Марії Магдалени Радзивілл виготовлено та подаровано місту пам’ятник у вигляді бронзового бюсту на колоні з зеленого граніту, на якій розташована меморіальна табличка з надписом українською, білоруською та польською мовах. Складовою частиною пам’ятника є надмогильна плита письменника.

.

Надмогильна плита Яна Барщевського передана місту після виконання технічних робіт по реставрації ГО “Житомирська обласна Спілка поляків України”.

.

Довідково. Пам’ятник виконано скульптором В. Райченко, м. Харків.

.

Пам’ятник встановлено за адресою: м. Чуднів, вул. Герої Майдану перед костьолом.

.

Ян Барщевський народився у селі Мураги Полоцького повіту (тепер Расонський р-н Вітебської область) наприкінці вісімнадцятого століття (точна дата не встановлена). Помер 12 березня 1851 (за новим стилем) у Чуднові (тепер Житомирської область).

.

Ян Барщевський писав вірші та оповідання, переважно польською, також білоруською та руською (староукраїнською) мовами.

.

У своїх творах Ян Барщевський звертався до фольклорної тематики, прославляв романтично-піднесене почуття любові до простого народу та будив його національну свідомість.

.

Ян Барщевський цікавився волинською народною творчістю та, власне, історією краю. Результатом перебування в Чуднові стало його оповідання “Душа не в своєму тілі” (“Dusza nie w swoim ciele”), яке увійшло у 1849 році в київське видання “Проза й вірші”(Вид. Т. Глюксберг). Письменник описує Чуднів, Волинь та навіть епідемію холери, яка в 1848 році з жахливими наслідками пройшла територією Правобережжя. 

.

Версія для друку