Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 створено Житомирську обласну військову адміністрацію

Рекомендації жителям Житомирщини під час воєнного стану – у розділі “Більше. Інші рубрики”

Засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги: підсумки та нові ініціативи у межах програми «Ти як?»

07 Лютого 2025 • 15:20

Кіл-сть переглядів: 41

У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» відбулось дванадцяте засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України.

 

Під час засідання розглянули проміжні підсумки комунікаційної кампанії «Ти як?» у розрізі її реалізації через державні та регіональні медіамайданчики.

 

Окрему увагу приділили визначенню наступних кроків спільної роботи в межах міжсекторальної взаємодії.

 

Провели аналіз обласних Планів заходів на 2024–2026 роки щодо впровадження ініціативи «Ти як?» першої леді Олени Зеленської та розглянули пропозиції Координаційного центр КМУ / Mental Health UA щодо удосконалення цих Планів шляхом створення пріоритетних проєктів у регіонах фокус дванадцятого засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України.

 

Насамперед учасники засідання обговорили реалізацію пріоритетних напрямків роботи міністерств. Так, Мінветеранів презентувало проєкт з формування мережі надавачів послуг психологічної допомоги колишнім військовим і членам їх сімей. Зокрема на базі Бородянського центру соціально-психологічної реабілітації планується створення навчально-методичного центру з метою забезпечення професійного розвитку, підвищення кваліфікації, методичної підтримки та супервізійного супроводу фахівців, які надають психологічну допомогу ветеранам.

«Для нас принципово важливим є максимальне нарощування та розбудова мережі надавачів послуг психологічної допомоги, а також ефективна інтеграція цих послуг у кожну територіальну громаду. І тут стратегічне завдання – зміцнити партнерство, вибудувати комунікацію з усіма вже наявними майданчиками та ресурсами, щоби залучити їх до єдиної екосистеми. Адже йдеться не лише про самих захисників, а й про їхні сім’ї. Уже зараз налічується понад 1,75 мільйона ветеранів, а з урахуванням їхніх родин можемо говорити про прогнозні цифри у 7 мільйонів громадян. Тому ми аналізуємо наявну інфраструктуру, яку можемо використовувати для надання відповідних послуг, визначаємо пул проблем, які потрібно опрацювати, та шукаємо шляхи для розбудови цих послуг», – зазначив Руслан Приходько, заступник Міністра у справах ветеранів України.

Міністерство оборони України своєю чергою оприлюднило концепцію проєкту постанови Кабінету Міністрів України про психологічну підтримку військовослужбовців, прийняття якої дозволить врегулювати питання визначення для сил оборони єдиної системи психологічного забезпечення, підходів до функціонування відповідної служби та загальних вимог до її фахівців тощо.

 

Заступниця керівника Офісу президента, співголова МКР Ірина Верещук наголосила на необхідності посилення міжсекторальної співпраці на рівні міністерств. На її думку, центральним органам виконавчої влади не вистачає динаміки в ухваленні рішень.

«Нам потрібно більше координації з Міністерствами. На жаль, не завжди рішення міністерств відображають ті потреби, що відчувають в регіонах. Це про співфінансування, методологічну підтримку, нормативно-правове врегулювання, бо часто проблематика лежить не в площині регіональної та місцевої влади. Часто від Міністерства залежить, чи буде постанова вчасною та якісною, чи працюватиме вона ефективно, чи створюватиметься у взаємодії з регіонами. Тому закликаю відомства чути регіони, розраховувати на них, як на партнерів, і сприймати їхню позицію не тільки формально надіславши листа з проханням швидко погодити документ, а й дійсно тримати одне одного в курсі справ і подій, чути критику та реагувати на неї належно, бо це найкоротший шлях до розв’язання проблеми», – зазначила Ірина Верещук.

Для створення системного підходу до розбудови сервісів і послуг – якісних, зрозумілих, наближених до людини – усі області України та місто Київ розробили і затвердили відповідні Плани заходів на найближчі роки. Обговорення цих документів відбулося за участю громадськості та стейкхолдерів у кожному регіоні, а Координаційний центр КМУ / Mental Health UA забезпечив методичну й аналітичну підтримку.

«Ми проаналізували Плани заходів кожного регіону, і я зазначу кілька моментів. Є формальний підхід, до прикладу, Львівська область, де план заходів вийшов суто декларативним: немає новітніх підходів, показників, чітких таймлайнів. У Дніпропетровській та Миколаївській областях чомусь до Плану заходів не увійшли навіть ті моменти, які вже фактично втілюються – тобто робиться більше, ніж відображено у Плані. Є цікаві та інноваційні рішення у різних секторах, наприклад, йдеться про Вінницьку область, де є орієнтація на сервіс, наближений до місця проживання людини, акценти на розвитку навчання та формування власних спроможностей для навчання фахівців області. Вже одразу в Плани заходів включено те, що до цього не вважалося місцем, де може проростати послуга із ментального здоров’я: Чернівецька, Рівненська, Черкаська, Запорізька, Харківська області включили всі центри культури, дозвілля та бібліотеки до Плану заходів. Про супервізії подбали у Житомирській області. І хоча План заходів – це наче формальний документ, до якого суспільною практикою закріплено таке ж формальне ставлення, ми намагалися зробити його максимально дієвим», – наголосила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру.

Водночас за її словами, є точки росту, адже у багатьох Планах існують прогалини щодо людей з адикціями, не завжди наявна міжсекторальність, є низька поширеність психологічної допомоги паліативним хворим, не проявлена робота з протидії гендерно зумовленого насильства, втрачені окремі цільові аудиторії, зокрема, йдеться про звільнених з полону та їхні родини, сім’ї зниклих безвісти захисників та захисниць тощо. Шлях до вдосконалення Координаційний центр з психічного здоров’я КМУ пропонує пройти через впровадження пріоритетних проєктів областей.

«Ми відпрацюємо це питання з кожною областю через команди регіональної координації Ти як?: це профільний заступник начальника ОВА, регіональний Координатор та Консультанти у громадах. Щоби на основі Планів заходів, тобто не вигадуємо щось нове, кожному регіону сформувати свій пріоритетний проєкт. Пропозиції вже є, наприклад, розвиток «Адаптивних клубів» для ветеранів та осіб з інвалідністю у Рівненській області, створення ветеранських просторів та просторів емоційного розвантаження та підтримки у Черкаській області, увага до людей старшого віку у Чернігівській області. Звичайно, що це драфти, але потенціал у кожної області не менший, ніж запит громади», – упевнена керівниця Координаційного центру.

Також під час заходу було представлено звіт про реалізацію третього рівня координації «Ти як?»: з серпня 2024 року в 132 пілотних громадах усіх областей України з’явилися Консультанти Ти як? Одним з ключових результатів їх роботи стало прокладання маршрутів між отримувачами та надавачами послуг. У кожній громаді було створено Путівники послуг з ментального здоров’я, презентовані у ході відповідного Дня спільнодії.

 

На засіданні МКР запрошені представники регіонів поділилися досягненнями у розбудові сфери ментального здоров’я. Так, у Рівненській області діють 945 надавачів послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки – медичні, соціальні, освітні заклади, громадські організації. На базі обласного госпіталю ветеранів війни триває будівництво лікувально-реабілітаційного корпусу, а за підтримки бізнесу на його території з’явилися 10 модульних будинків, у яких разом із сім’ями відновлюються ветерани. Також на Рівненщині функціонують 3 Центри ментального здоров’я, ще один на етапі ремонту, а загалом упродовж цього року такі простори будуть відкриті у всіх кластерних закладах області.

«Я особисто очолюю напрям ментального здоров’я у Рівненській області та безпосередньо відповідаю за нього, щоби консолідувати всіх заступників, усі гілки влади, без яких ми не зможемо реалізувати на достатньому рівні програму «Ти як?». Від обласної військової адміністрації має бути справді лідерська позиція, яка формує та контролює політику ментального здоров’я, залучає голів громад, науковців, неурядовий сектор, міжнародних партнерів і бізнес. Ми вже розуміємо систему області: скільки в нас закладів освіти, охорони здоров’я, культури, визначили ті фронти роботи, де вони мають себе реалізувати. Наш обласний План заходів складається із чотирьох ключових і дійсно важливих блоків. Це лідерство та координація – потрібно постійно говорити про програму та демонструвати, що вона жива і працює. І також це збереження та розвиток кадрового потенціалу, послуг та системи перенаправлення у громадах, промоція культури піклування про психічне здоров’я та антистигма», – зазначив Олександр Коваль, начальник Рівненська ОВА.

А прикладом якісного надання підтримки ментального здоров’я на Івано-Франківщині є створений на базі обласної клінічної лікарні простір «Мрія.Дія». У ньому для ветеранів, які лікуються у закладі, проводять заходи, спрямовані на соціалізацію та адаптацію до цивільного життя. Тут займаються арттерапією: ліпленням, малюванням, функціонують музичні майстерні, організована читальня, є настільні ігри, а також відбуваються культурні івенти за участю дітей та дорослих. За словами заступниці голови Івано-Франківської ОВА Людмили Сірко, проведено понад 8600 уроків з ментального здоров’я в 584 закладах освіти. У цих заняттях взяли участь понад 150 тисяч учнів та 5 тисяч студентів. Також на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти пройшли тренінгове навчання 520 практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти 62 територіальних громад на тему: «Технології проведення груп підтримки для вчителів». 996 педагогічних працівників пройшли тренінги «Самодопомога+», «Перша психологічна допомога», «Управління стресом» тощо».

 

Довідково. Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» – ініціатива першої леді Оленою Зеленською, спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері ментального здоров’я та розвиток культури піклування про ментальне здоров’я. Впроваджується за експертної підтримки ВООЗ World Health Organization (WHO). Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада КМУ.

 

#тияк

 

Версія для друку