Житомирщина пам’ятає своїх борців за волю України
14 Травня 2016 • 19:31
Кіл-сть переглядів: 1 250
У зв’язку з подіями на сході України, в останні роки все більше звертається увага на постаті, які є знаковими в українській історії – людей, які брали участь у повстанському русі часів Другої світової війни та боролися за вільну і незалежну Україну.
Одним з найбільш знакових борців за волю України є засновник УПА «Поліська Січ» Тарас Бульба-Боровець.
Цьогоріч 15 травня виповнюється 35-а річниця з дня смерті відомого повстанця.
Тарас Бульба-Боровець відомий своєю діяльністю і на Житомирщині, оскільки «Поліська Січ» найбільше проявила себе саме у місті Олевськ.
20 червня 1940 року Тарас Боровець за наказом Президента УНР мав сформувати та очолити УПА «Поліська Січ». У ніч 1 серпня 1940 разом із розвідницею-кур’єром Валентиною Кульчинською перетинає радянський кордон для виконання наказу – перепливає ріку Буг поблизу м. Влодави і потрапляє під сильний обстріл прикордонників. Кульчинська загинула, а Боровець до місця призначення пішов сам. Там зайнявся підготовкою кадрів для майбутньої «Поліської Січі», УПА. Станом на 1941 рік чисельність УПА «Поліська Січ» сягала 10 000 бійців. До початку війни він діяв під псевдами Байда, Гонта. Потім усі накази уже підписував подвійним іменем Тарас Бульба-Боровець.
У серпні 1941 року загони вояків Тараса Бульби-Боровця першими увійшли у містечко Олевськ. Налякані війною, з райцентру державні радянські служби евакуювались на схід ще до приходу Бульби. На тодішньому великому стадіоні (нині дитячий садочок № 19) Бульба-Боровець вишикував загони вояків і привселюдно з військом склав присягу на вірність Україні, освятивши українські прапори сформованих загонів, їхню зброю. Будь-які окупанти були оголошені Бульбою ворогами української державності.
В Олевську було запроваджено українське управління, зорганізовано міліцію, сформовано Українську повстанську армію «Поліська Січ». З середини серпня до середини листопада 1941 року Олевськ був столицею вільної української «республіки» з новими назвами вулиць, яка увійшла в історію під назвою Олевська Республіка.
У Житомирі названо вулицю на честь Тараса Бульби-Боровця.
У цьому році минає 75 років з часу створення «Поліської Січі». Верховною Радою України прийнято зміни до Постанови «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2016 році», в яких додано відзначення 75-річчя з часу формування «Поліської Січі» Тараса Бульби-Боровця (1941).
Вперше у Житомирі за підтримки обласної державної адміністрації восени 2016 року спільно зі Львовом відбудеться IV всеукраїнська наукова конференція «Український національно-визвольний рух ХХ століття», присвячена 75-річчю з часу створення «Поліської Січі» та 95-річчю Другого Зимового походу.